Pierwsza mobilność edukacyjna
Zapraszamy do zapoznania się z opisem pierwszego tygodnia mobilności realizowanej w ramach projektu, który został przygotowany przez uczestników.
Rozpoczęliśmy właśnie naszą pierwszą mobilność, w trakcie której będziemy szkolić nasze umiejętności związane z byciem młodym Liderem, a także aktywnością na rzecz naszej społeczności.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy treningiem, w trakcie którego zorganizowany został również test predyspozycji. W ramach aktywności podzieleni na 5-osobowe grupy budowaliśmy maszyny wedle ściśle określonych wytycznych. Oprócz dużej ilości dobrej zabawy dało nam to również możliwość przetestowania swojej umiejętności planowania i pracy w grupie. Na koniec decydenci na podstawie swoich obserwacji przeanalizowali to, jaką każdy z nas pełnił rolę w grupie. Następnie rozpoczęliśmy profesjonalne szkolenie z wystąpień publicznych, na którym mieliśmy okazję poznać podstawowe zasady, które dotyczą dobrego przygotowania do wystąpienia publicznego.
Drugiego dnia naszych aktywności kontynuowaliśmy wystąpienia publiczne. Dziś rozpracowaliśmy w jaki sposób należy budować myśl, tak aby móc w jasny, precyzyjny sposób przekazać ją słuchaczowi. Następnie wykorzystaliśmy tę wiedzę w praktyce poprzez ćwiczenia na przygotowywanie argumentów i prowadzenie debaty na wylosowane tematy.
W dalszej części dnia wzięliśmy udział w seminarium w wraz z decydentami. W jego trakcie rozmawialiśmy komunikacji interpersonalnej, sposobach prowadzenia wystąpień publicznych czy istotności mowy ciała w prezentacjach. Poznaliśmy również różne techniki, które pozwalają radzić sobie ze stresem, który niewątpliwie są w stanie spowodować wystąpienia publiczne.
Trzeci dzień mobilności rozpoczęliśmy od warsztatów na temat tego, jak wygląda polityka młodzieżowa w Polsce. Mówiliśmy o naszych skojarzeniach, wiedzy czy opiniach na temat sceny politycznej młodzieży w naszym kraju, a także porównywaliśmy ją do tych z innych krajów Unii Europejskiej. Dzięki temu byliśmy w stanie wyciągnąć wnioski odnośnie plusów i minusów polityki młodzieżowej w naszym kraju.
Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w debacie „Sposoby uczestnictwa młodych w życiu publicznym”. W jej trakcie wykorzystaliśmy między innymi wiedzę zdobytą w ciągu warsztatów, które odbyły się wcześniej tego samego dnia. Dzięki tej dyskusji wyciągnęliśmy wnioski na temat tego, co można poprawić w tym jak młodzi obecnie uczestniczą w życiu publicznym, a także co jest dobre i czego nie należy zaprzestawać.
Przedostatni dzień naszej mobilności pozwolił nam wcielić się w rolę decydentów. Wzięliśmy udział w grze symulacyjnej, w której każdy z nas miał okazję zostać politykiem, prezesem dużej spółki itp. W jej trakcie musieliśmy poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, takimi jak strajki, kataklizmy czy kryzysy ekonomiczne. Wierzymy, że zdobyta do tej pory wiedza na pewno nam to ułatwiła.
W dalszej części dnia odbyła się dyskusja „Włączenie społeczne jako temat debaty społecznej”. W jej ramach rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można otwierać różne możliwości osobom, zwłaszcza młodzieży o mniejszych szansach. Na podstawie własnych doświadczeń mówiliśmy również jak programy takie jak Erasmus+ dają takim osobom szansę na lepszą przyszłość. W ramach dyskusji zaprezentowaliśmy również Dekalog Najważniejszych Potrzeb osób młodych z grup osób defaworyzowanych, ze szczególnym naciskiem na osoby z niepełnosprawnością.
Ostatni dzień pierwszego tygodnia mobilności spędziliśmy na rozmowach o przywództwie.
W trakcie porannego warsztatu dyskutowaliśmy o tym, jakie mamy rodzaje i style przywództwa. Wspominaliśmy o tym, że różne style mogą odpowiadać różnym osobom i dzięki nim każdy z nas może być Liderem. Odgrywaliśmy również scenki w trakcie których jedna z osób przegapiła spotkanie, a pozostała część grupy wcielała się w szefów o różnych stylach przywództwa. Po każdej scence wymienialiśmy się uwagami, a także naszymi opiniami o każdym z tych stylów.
Dzień zakończyliśmy wspólnym spotkaniem przy okrągłym stole, w trakcie którego podsumowaliśmy pierwszy moduł naszych zajęć, wymienialiśmy się odczuciami, pomysłami na zmiany w ich treści.
Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z projektu w Galerii. Film z mobilności znaleźć można na Facebooku projektu.